A+A-
About us About the project Rules and Regulations Contact
About us About the project
Rules and Regulations Contact
About the project

Archiwum Cyfrowe POLMIC to pierwsze archiwum cyfrowe poświęcone polskiej muzyce współczesnej! Portal powstał w 2020 roku w celu prezentacji materiałów archiwalnych i dokumentacyjnych Związku Kompozytorów Polskich / Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC. Udostępniamy tu wybrane fotografie, partytury, nagrania oraz książki i artykuły, których liczba nieustannie rośnie wraz z postępem procesu digitalizacji.

Nasze zbiory obejmują:

* Fotografie

Dysponujemy dokumentacją fotograficzną początkowych lat działalności Związku Kompozytorów Polskich (zjazdy, spotkania, władze) oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, a także fotografiami portretowymi artystów związanych ze środowiskiem muzycznym, zwłaszcza w okresie powojennym.

* Nuty i partytury

Udostępniamy zarówno skany rękopisów, jak i wersje komputerowe partytur utworów kompozytorów polskich, w szczególności członków Związku Kompozytorów Polskich oraz Koła Młodych ZKP, między innymi kompozycji, które nigdy nie zostały wydane w profesjonalnych wydawnictwach.

* Nagrania audio i audio-video

Zbiór naszych nagrań obejmuje rejestracje dźwiękowe z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” oraz nagrania z innych festiwali i koncertów organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich. Większość z prezentowanych w całości bądź we fragmentach nagrań nigdy nie została wydana komercyjnie. Niektóre ukazały się jedynie we własnych edycjach ZKP, dystrybuowanych w ograniczonym nakładzie.

* Książki i artykuły

Prezentujemy publikacje własne Związku Kompozytorów Polskich / Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, towarzyszące organizowanym przez nas festiwalom, koncertom i innym wydarzeniom, między innymi teksty z książek programowych Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, a także inne artykuły o muzyce współczesnej, w tym członków Sekcji Muzykologów ZKP.



Budowę Archiwum Cyfrowego POLMIC dofinansowano w ramach programu „Kultura Cyfrowa 2020” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.



Prace nad portalem w latach 2021-2023 były współfinansowane przez Ministra Edukacji i Nauki jako część dwuletniego zadania "Modernizacja i aktualizacja portali internetowych naukowej Biblioteki-Fonoteki ZKP-POLMIC" w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki – Wsparcie dla bibliotek naukowych 2021". 


Rozwój kolekcji prezentowanych w Archiwum Cyfrowym POLMIC jest możliwy również dzięki środkom z budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” – tytuł projektu: „Konserwacja, digitalizacja i udostępnienie online unikatowych muzykaliów Biblioteki ZKP”; projekt jest realizowany w latach w latach 2023–2025.




DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


W roku 2023 rozpoczęliśmy realizację projektu Konserwacja, digitalizacja i udostępnienie online unikatowych muzykaliów Biblioteki ZKPdofinansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. 


Data podpisania umowy: 1 września 2023 r.

Całkowity budżet projektu: 177400,00 zł; wysokość wsparcia: 158400 zł.

Termin realizacji projektu: 1 października 2023 r. - 30 września 2025 r.



DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY - PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO


W latach 2024–2026, dzięki wsparciu pozyskanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa” , realizujemy projekt „Udostępnienie online materiałów archiwalnych Związku Kompozytorów Polskich”.


Data podpisania umowy: 31 lipca 2024 r.

Całkowity budżet projektu: 224650,00 zł; wysokość wsparcia: 178000,00 zł

Czas trwania projektu: 1 stycznia 2024 r. - 31 grudnia 2026 r.